The Nichicon USP1C470MDD1TP is a 47uF aluminum electrolytic capacitor with a 16V voltage rating. It has a radial package and is designed for through hole mounting. The capacitor operates within a temperature range of -40°C to 85°C and has a tolerance of 20%. It is RoHS compliant and packaged in quantities of 2000 on tape and reel.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Nichicon USP1C470MDD1TP technical specifications.
| Capacitance | 47uF |
| Package/Case | Radial |
| Dissipation Factor | 0.16% |
| Height - Seated (Max) | 0.315inch |
| Lead Pitch | 0.098inch |
| Length | 7mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 2000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Ripple Current | 75mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | USP |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 16V |
| DC Rated Voltage | 16V |