Nichicon USP1V4R7MDD1TP is a 4.7uF aluminum electrolytic capacitor with a DC rated voltage of 35VDC and a tolerance of 20%. It has a ripple current of 22 and a leakage current of 10uA at 2 minutes. The capacitor is constructed with an aluminum cylindrical can and has a radial termination style. It is rated for a lifetime of 2000 hours and has a size of 5 x 7. The operating temperature range is -40 to 85 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Nichicon USP1V4R7MDD1TP technical specifications.
| Capacitance | 4.7uF |
| Voltage | 35VDC |
| Tolerance | 20% |
| Negative Capacitance Tolerance | -20% |
| DC Rated Voltage | 35VDC |
| Positive Capacitance Tolerance | 20% |
| Ripple Current | 22mA |
| Leakage Current | 10@2MinuA |
| Lifetime | 2000h |
| Size | 5 X 7mm |
| Type | Electrolytic |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Radial |
| Construction | Aluminum Cylindrical Can |
| Terminal Pitch | 2.5mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |