The Nichicon USR1V220MDD1TP is a polarized aluminum electrolytic capacitor with a capacitance of 22uF and a DC rated voltage of 35V. It has a maximum operating temperature of 85 degrees Celsius and a minimum operating temperature of -40 degrees Celsius. The capacitor is designed for use in through hole applications and has a length of 7mm.