The UST0J330MDD1TP is a 33uF aluminum electrolytic capacitor with a rated voltage of 6.3VDC and a tolerance of 20%. It features a radial termination style and a through hole mounting configuration. The capacitor has a cylindrical can construction and a terminal pitch of 2.5mm. It operates within a temperature range of -55°C to 105°C and has a lifetime of 1000 hours. The UST0J330MDD1TP is manufactured by Nichicon and is a standard product.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Nichicon UST0J330MDD1TP technical specifications.
| Capacitance | 33uF |
| Voltage | 6.3VDC |
| Tolerance | 20% |
| DC Rated Voltage | 6.3VDC |
| Positive Capacitance Tolerance | 20% |
| Ripple Current | 42mA |
| Leakage Current | 3@2MinuA |
| Lifetime | 1000h |
| Size | 5 X 7mm |
| Type | Electrolytic |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Radial |
| Construction | Aluminum Cylindrical Can |
| Terminal Pitch | 2.5mm |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |