Nichicon UST1C101MDD technical specifications.
| Capacitance | 100uF |
| Package/Case | Radial |
| Construction | RADIAL |
| Diameter | 8mm |
| Dielectric Material | Aluminium |
| Dissipation Factor | 0.18% |
| Height | 7mm |
| Height - Seated (Max) | 0.315inch |
| Lead Diameter | 0.5mm |
| Lead Pitch | 3.5mm |
| Leakage Current | 16uA |
| Length | 7mm |
| Life (Hours) | 1000Hour |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 200 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Ripple Current | 107mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | ST |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20% |
| Voltage | 16V |
| Voltage Rating | 16V |
| DC Rated Voltage | 16V |