The Nichicon UST1C330MDD is a 33uF radial aluminum electrolytic capacitor with a voltage rating of 16V. It has a maximum operating temperature of 105°C and a minimum operating temperature of -55°C. The capacitor has a leakage current of 5.28uA and a ripple current of 57mA. It is packaged in a radial case with a diameter of 6.3mm and a height of 7mm. The capacitor is RoHS compliant and has a tolerance of 20%.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Nichicon UST1C330MDD technical specifications.
| Capacitance | 33uF |
| Package/Case | Radial |
| Diameter | 6.3mm |
| Height | 7mm |
| Lead Pitch | 2.5mm |
| Leakage Current | 5.28uA |
| Length | 7mm |
| Life (Hours) | 1000Hour |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Ripple Current | 57mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | UST |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 16V |
| DC Rated Voltage | 16V |