Nichicon UST1E470MDD technical specifications.
| Capacitance | 47uF |
| Package/Case | Radial |
| Construction | RADIAL |
| Diameter | 8mm |
| Dielectric Material | Aluminium |
| Dissipation Factor | 0.15% |
| Height | 7mm |
| Height - Seated (Max) | 0.315inch |
| Lead Diameter | 0.5mm |
| Lead Pitch | 3.5mm |
| Leakage Current | 11.75uA |
| Length | 7mm |
| Life (Hours) | 1000Hour |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 200 |
| Packaging | Bulk |
| Ripple Current | 78mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | ST |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20% |
| Voltage | 25V |
| Voltage Rating | 25V |
| DC Rated Voltage | 25V |