Nichicon USV1H4R7MFD1TP technical specifications.
| Capacitance | 4.7uF |
| Package/Case | Radial |
| Height - Seated (Max) | 0.315inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 0.079inch |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 2000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Ripple Current | 29mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | USV |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 50V |