Nichicon USW1H4R7MDD technical specifications.
| Capacitance | 4.7uF |
| Package/Case | Radial |
| Height - Seated (Max) | 0.315inch |
| Lead Pitch | 0.059inch |
| Leakage Current | 3uA |
| Length | 7mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 200 |
| Packaging | Bulk |
| Ripple Current | 28mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | SW |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 50V |
| DC Rated Voltage | 50V |