Nichicon UUD0J221MCL1GS technical specifications.
| Capacitance | 220uF |
| Package/Case | Radial |
| Construction | Cylindrical |
| Diameter | 6.3mm |
| Dielectric Material | Aluminium |
| Dissipation Factor | 0.26% |
| Height | 5.8mm |
| Impedance | 440mR |
| Lead Diameter | 0.8mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 2.2mm |
| Leakage Current | 3uA |
| Length | 5.8mm |
| Life (Hours) | 2000Hour |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Ripple Current | 230mA |
| Ripple Current (AC) | 230mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | UD |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20% |
| Voltage | 6.3V |
| Voltage Rating | 6.3V |
| DC Rated Voltage | 6.3V |