Nichicon UUD1H2R2MCL1GS technical specifications.
| Capacitance | 2.2uF |
| Package/Case | Radial |
| Construction | Cylindrical |
| Diameter | 4mm |
| Dielectric Material | Aluminium |
| Dissipation Factor | 0.12% |
| Height | 5.8mm |
| Height - Seated (Max) | 0.228inch |
| Impedance | 5R |
| Lead Free | Lead Free |
| Leakage Current | 3uA |
| Length | 5.8mm |
| Life (Hours) | 2000Hour |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Ripple Current | 30mA |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 50V |
| DC Rated Voltage | 50V |