Nichicon UUG2A680MNQ1MS technical specifications.
| Capacitance | 68uF |
| Package/Case | Radial |
| Dissipation Factor | 0.08% |
| Height | 13.5mm |
| Height - Seated (Max) | 0.571inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Leakage Current | 100uA |
| Length | 13.5mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 400 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Ripple Current | 350mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | UUG |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 100V |
| DC Rated Voltage | 100V |