Nichicon UUL1A331MNL1GS technical specifications.
| Capacitance | 330uF |
| Package/Case | Radial |
| Features | General Purpose |
| Height - Seated (Max) | 0.413inch |
| Leakage Current | 33uA |
| Length | 11mm |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Ripple Current | 238mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | UL |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 10V |
| DC Rated Voltage | 10V |