Nichicon UUL1C220MCL1GS technical specifications.
| Capacitance | 22uF |
| Package/Case | Radial |
| Construction | Cylindrical |
| Diameter | 5mm |
| Dissipation Factor | 0.2% |
| Features | General Purpose |
| Height | 5.8mm |
| Height - Seated (Max) | 0.197inch |
| Lead Diameter | 0.8mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 1.3mm |
| Leakage Current | 3uA |
| Length | 5.8mm |
| Life (Hours) | 5000Hour |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount, PCB |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Polar |
| Radiation Hardening | No |
| Ripple Current | 30mA |
| Ripple Current (AC) | 30mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | UL |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20% |
| Voltage | 16V |
| Voltage Rating | 16V |
| DC Rated Voltage | 16V |