Nichicon UUQ0J471MCL1GS technical specifications.
| Mounting | Surface Mount |
| Product Height (mm) | 10 |
| Product Diameter (mm) | 8 |
| Number of Terminals | 2 |
| Size (mm) | 8 X 10 |
| Capacitance | 470uF |
| Voltage | 6.3VDC |
| Tolerance | 20% |
| Negative Capacitance Tolerance | -20% |
| DC Rated Voltage | 6.3VDC |
| Positive Capacitance Tolerance | 20% |
| Ripple Current | 210mA |
| Leakage Current | 88.83@1MinuA |
| Lifetime | 1000h |
| Type | Electrolytic |
| Construction | Cylindrical |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |