Nichicon UVR1C331MPD technical specifications.
| Capacitance | 330uF |
| Construction | RADIAL |
| Diameter | 8mm |
| Dielectric Material | Aluminium |
| Dissipation Factor | 0.2% |
| Height | 11.5mm |
| Lead Diameter | 0.6mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 3.5mm |
| Leakage Current | 158.4uA |
| Length | 11.5mm |
| Life (Hours) | 2000Hour |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole, PCB |
| Package Quantity | 200 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Ripple Current | 370mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | VR |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20% |
| Voltage | 16V |
| Voltage Rating | 16V |
| DC Rated Voltage | 16V |