Nichicon UVR2E101MHD technical specifications.
| Capacitance | 100uF |
| Package/Case | Radial |
| Construction | RADIAL |
| Diameter | 16mm |
| Dielectric Material | Aluminium |
| Dissipation Factor | 0.2% |
| Features | General Purpose |
| Height | 31.5mm |
| Height - Seated (Max) | 0.63inch |
| Lead Diameter | 0.8mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 7.5mm |
| Leakage Current | 1.1mA |
| Length | 31.5mm |
| Life (Hours) | 2000Hour |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole, PCB |
| Package Quantity | 50 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Ripple Current | 520mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | VR |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20% |
| Voltage | 250V |
| Voltage Rating | 250V |
| DC Rated Voltage | 250V |