Nichicon UVY2A100MDD technical specifications.
| Capacitance | 10uF |
| Package/Case | Radial |
| Construction | RADIAL |
| Diameter | 5mm |
| Dissipation Factor | 0.08% |
| Height | 11mm |
| Height - Seated (Max) | 0.492inch |
| Lead Diameter | 0.5mm |
| Lead Pitch | 0.079inch |
| Leakage Current | 30uA |
| Length | 11mm |
| Life (Hours) | 1000Hour |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole, PCB |
| Package Quantity | 200 |
| Packaging | Bulk |
| Ripple Current | 50mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | VY |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20% |
| Voltage | 100V |
| Voltage Rating | 100V |
| DC Rated Voltage | 100V |