Nichicon UVY2A100MDD1TD technical specifications.
| Capacitance | 10uF |
| Package/Case | Radial |
| Height - Seated (Max) | 0.492inch |
| Lead Pitch | 0.079inch |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 2000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Ripple Current | 50mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | UVY |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 100V |
| DC Rated Voltage | 100V |