Nichicon UWD1A270MCL1GS technical specifications.
| Capacitance | 27uF |
| Package/Case | Radial |
| Features | General Purpose |
| Height - Seated (Max) | 0.197inch |
| Impedance | 760mR |
| Leakage Current | 3uA |
| Length | 5.8mm |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | 2000°C |
| Packaging | Tape and Reel |
| Ripple Current | 150mA |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 10V |
| DC Rated Voltage | 10V |