Nichicon UWD1E680MCL1GS technical specifications.
| Capacitance | 68uF |
| Package/Case | SMD/SMT |
| Construction | Cylindrical |
| Diameter | 6.3mm |
| Features | General Purpose |
| Height | 5.8mm |
| Height - Seated (Max) | 0.228inch |
| Impedance | 440mR |
| Lead Pitch | 2.2mm |
| Leakage Current | 17uA |
| Length | 5.8mm |
| Life (Hours) | 2000Hour |
| Material | Aluminium |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Packaging | Tape and Reel |
| Ripple Current | 230mA |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20% |
| Voltage | 25V |
| Voltage Rating | 25V |
| DC Rated Voltage | 25V |