Nichicon UWX0J220MCL1GB technical specifications.
| Capacitance | 22uF |
| Package/Case | Radial |
| Construction | Cylindrical |
| Diameter | 4mm |
| Dielectric Material | Aluminium |
| Dissipation Factor | 0.26% |
| Height | 5.4mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Leakage Current | 3uA |
| Length | 5.4mm |
| Life (Hours) | 2000Hour |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 2000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Ripple Current | 28mA |
| Ripple Current (AC) | 28mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | WX |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20% |
| Voltage | 6.3V |
| Voltage Rating | 6.3V |
| DC Rated Voltage | 6.3V |