Nidec M-22E10-0505K technical specifications.
| Actuator Diameter | 0.236inch |
| Actuator Length | 0.906inch |
| Depth | 21mm |
| Diameter | 22mm |
| Height | 27mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 42mm |
| Linearity | 0.2% |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 2W |
| Mount | Panel |
| Number of Gangs | 1 |
| Number of Turns | 10 |
| Packaging | Bulk |
| Resistance | 5kR |
| Resistor Type | Wirewound |
| Series | M-22 |
| Taper | Linear |
| Termination | Solder |
| Tolerance | 5% |