Niko Semiconductor PP4B10AD technical specifications.
| Channel Type | N-Channel |
| MOSFET Type | Logic Level Enhancement Mode |
| Drain-Source Voltage | 100V |
| Gate-Source Voltage | ±20V |
| Continuous Drain Current @ 25°C | 123A |
| Continuous Drain Current @ 100°C | 87A |
| Pulsed Drain Current | 300A |
| Avalanche Current | 26A |
| Avalanche Energy | 338mJ |
| Power Dissipation @ 25°C | 150W |
| Power Dissipation @ 100°C | 75W |
| Operating Junction and Storage Temperature Range | -55 to 175°C |
| Thermal Resistance Junction-to-Case | 1°C/W |
| Thermal Resistance Junction-to-Ambient | 62.5°C/W |
| RDS(ON) Max @ VGS=10V, ID=20A | 4.5mΩ |
| Input Capacitance Typical | 4263pF |
| Output Capacitance Typical | 771pF |
| Reverse Transfer Capacitance Typical | 7.3pF |
| Total Gate Charge Typical | 76nC |
| Gate-Source Charge Typical | 17nC |
| Gate-Drain Charge Typical | 23nC |
| Turn-On Delay Time Typical | 27ns |
| Rise Time Typical | 72ns |
| Turn-Off Delay Time Typical | 71ns |
| Fall Time Typical | 88ns |
| Source-Drain Diode Forward Voltage Max | 1.2V |