Niko Semiconductor PP4B10AS technical specifications.
| Channel Type | N-Channel |
| Drain-Source Voltage | 100V |
| Gate-Source Voltage | ±20V |
| Continuous Drain Current (Tc=25°C) | 139A |
| Continuous Drain Current (Tc=100°C) | 98A |
| Pulsed Drain Current | 350A |
| Avalanche Current | 28A |
| Avalanche Energy | 392mJ |
| Power Dissipation (Tc=25°C) | 187W |
| Operating Junction and Storage Temperature Range | -55 to 175°C |
| Package Type | TO-263 |
| Drain-Source On-Resistance Max at VGS=10V | 4.4mΩ |
| Gate Threshold Voltage | 2 to 4V |
| Input Capacitance | 4145pF |
| Output Capacitance | 762pF |
| Reverse Transfer Capacitance | 10pF |
| Total Gate Charge | 75nC |
| Gate-Drain Charge | 23nC |
| Source-Drain Diode Forward Voltage | 1.2V |