Niko Semiconductor PP4B10AT technical specifications.
| Transistor Type | N-Channel |
| Drain-Source Voltage | 100V |
| Gate-Source Voltage | ±20V |
| Continuous Drain Current @ 25°C | 137A |
| Continuous Drain Current @ 100°C | 97A |
| Pulsed Drain Current | 350A |
| Power Dissipation @ 25°C | 187W |
| Operating Junction Temperature Range | -55 to 175°C |
| RDS(on) Max @ VGS=10V | 4.5mΩ |
| Gate Threshold Voltage | 2 to 4V |
| Input Capacitance | 4145pF |
| Output Capacitance | 762pF |
| Reverse Transfer Capacitance | 10pF |