The Nippon Chemi-Con EMVA350ADA331MJA0G is a polarized aluminum electrolytic capacitor with a capacitance of 330uF and a DC rated voltage of 35V. It has a maximum operating temperature of 85 degrees Celsius and a minimum operating temperature of -40 degrees Celsius. The capacitor measures 10.3mm in width, 11mm in length, and 10mm in height. It is designed for use in a variety of applications, including general electronics.