The NJM78M15FA is a single-output linear voltage regulator with a fixed output voltage of 15V and a maximum output current of 0.5A. It operates over a temperature range of -40°C to 150°C and has a maximum input voltage of 35V. The regulator has a dropout voltage of 3.1V and a maximum line regulation of 0.06% and load regulation of 0.15%. It is available in a 3-pin TO-220F package.