The NJM79L15UA is a 3-terminal linear voltage regulator with a fixed output voltage of 15V and a maximum output current of 0.1A. It has a dropout voltage of 3.1V and operates over a temperature range of -30C to 75C. The regulator is available in a TO-243 package and is suitable for use in a variety of applications. The input voltage range is from 17.5V to 30V, and the maximum input voltage is 35V. The regulator has a line regulation of 0.3% and a load regulation of 0.15%.