NKK Switches LB25RKW01-5D24-JB technical specifications.
| Contact Material | Silver |
| Contact Plating | Silver, Gold |
| Current Rating | 3A |
| Electrical Life | 100000Cycles |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Illumination Color | Orange |
| Illumination Type | LED |
| Length | 24mm |
| Life (Hours) | 1000000Hour |
| Max Current Rating | 3A |
| Max Operating Temperature | 50°C |
| Mechanical Life | 1000000Cycles |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 250V |
| Max Voltage Rating (DC) | 30V |
| Mount | Snap in, Panel |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | LB |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination | Solder |
| Throw Configuration | DPDT |
| Voltage Rating (AC) | 125V |
| DC Rated Voltage | 30V |