NKK Switches LP0125CMKW015FB technical specifications.
| Actuator Type | Round, Button |
| Approvals | UL |
| Contact Current Rating | 3A |
| Contact Material | Bronze, Copper, Tin |
| Contact Plating | Silver |
| Current Rating | 3A |
| Electrical Life | 50000Cycles |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Illumination Color | White, Green |
| Illumination Type | Illuminated, LED |
| Max Operating Temperature | 50°C |
| Mechanical Life | 500000Cycles |
| Min Operating Temperature | -10°C |
| Mount | Panel, Snap in |
| Number of Poles | 2 |
| Number of Positions | 2 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | LP01 |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination | Solder |
| Throw Configuration | DPDT |
| Voltage Rating (AC) | 125V |
| DC Rated Voltage | 30V |