NKK Switches LP0125CMKW01F technical specifications.
| Actuator Material | Polycarbonate |
| Actuator Type | Round, Button |
| Contact Current Rating | 3A |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Silver |
| Current Rating | 3A |
| Depth | 20mm |
| Electrical Life | 50000Cycles |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Illumination Color | Green |
| Illumination Type | LED |
| Length | 20mm |
| Max Current Rating | 3A |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 250V |
| Max Voltage Rating (DC) | 30V |
| Mechanical Life | 500000Cycles |
| Mount | Snap in, Panel |
| Throw Configuration | DPDT |
| Voltage Rating (AC) | 125V |
| DC Rated Voltage | 30V |