The LW3125-L2GF-H is a DPDT rocker switch with a max current rating of 10 amps at 125VAC and a max DC voltage rating of 30V. It features a rock actuator style and a solder lug termination style. The switch has a mechanical life of 30,000 cycles and an electrical life of 10,000 cycles. It is designed for panel mount applications and can operate within a temperature range of -20 to 50 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
NKK Switches LW3125-L2GF-H technical specifications.
| Switch Configuration | ON None (ON) |
| Pole Throw Configuration | DPDT |
| Actuator Style | Rocker |
| Max Current Rating | 10@125VACA |
| Max AC Voltage Rating | 250V |
| Max DC Voltage Rating | 30V |
| Electrical Life | 10000Cycles |
| Mechanical Life | 30000Cycles |
| Termination Style | Solder Lug |
| Mounting | Panel Mount |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Max Operating Temperature | 50°C |