The M2012S3S2W30 toggle switch from NKK Switches features a standard round actuator made of brass and chrome, with a current rating of 4A and a DC rated voltage of 30V. It has a long electrical life of 25,000 cycles and can operate within a temperature range of -30°C to 85°C. The switch is available in a non-illuminated and illuminated version and is compliant with RoHS regulations.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
NKK Switches M2012S3S2W30 technical specifications.
| Actuator Length | 6.5mm |
| Actuator Material | Brass, Chrome |
| Actuator Type | Standard Round |
| Current Rating | 4A |
| Electrical Life | 25000Cycles |
| Illumination Type | Non-Illuminated, Illuminated |
| Lead Free | Lead Free |
| Life (Hours) | 25000Hour |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | M |
| Switch Function | On-On |
| Termination | PC Pin |
| Throw Configuration | SPDT |
| Voltage Rating (AC) | 125V |
| DC Rated Voltage | 30V |