NKK Switches M2013S2A2W30 technical specifications.
| Actuator Length | 6.86mm |
| Actuator Material | Brass, Chrome |
| Actuator Type | Standard Round |
| Contact Plating | Silver |
| Current Rating | 3A |
| Electrical Life | 25000Cycles |
| Illumination Type | Non-Illuminated, Illuminated |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tray |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | M |
| Switch Function | On-Off-On |
| Termination | PC Pin |
| Throw Configuration | SPDT |
| Voltage Rating (AC) | 125V |
| DC Rated Voltage | 30V |