The M2018TXW30-EA is a SPDT rocker switch with a small paddle actuator, rated for 250VAC and 6A. It features a bracket mount and through hole termination style. The switch has a high electrical life of 25,000 cycles and a mechanical life of 50,000 cycles. It operates within a temperature range of -30°C to 85°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
NKK Switches M2018TXW30-EA technical specifications.
| Switch Configuration | (ON) OFF (ON) |
| Pole Throw Configuration | SPDT |
| Actuator Style | Small Paddle |
| Max Current Rating | 6@125VACA |
| Max AC Voltage Rating | 250V |
| Max DC Voltage Rating | 30V |
| Electrical Life | 25000Cycles |
| Mechanical Life | 50000Cycles |
| Termination Style | PC Pins |
| Mounting | Bracket Mount/Through Hole |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |