The M2022LL1W30 is a DPDT toggle switch with a maximum current rating of 6 amps at 125VAC and a maximum AC voltage rating of 250V. It features a locking lever actuator style and PC pins termination style. The switch is designed for PC mount with bracket and has a minimum operating temperature of -30 degrees Celsius and a maximum operating temperature of 85 degrees Celsius. It has an electrical life of 25,000 cycles.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
NKK Switches M2022LL1W30 technical specifications.
| Pole Throw Configuration | DPDT |
| Switch Configuration | ON None ON |
| Max Current Rating | 6@125VACA |
| Max AC Voltage Rating | 250V |
| Max DC Voltage Rating | 30V |
| Electrical Life | 25000Cycles |
| Actuator Style | Locking Lever |
| Termination Style | PC Pins |
| Mounting | PC Mount with Bracket |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |