NKK Switches M2022SS1W30-BA technical specifications.
| Actuator Length | 13.5mm |
| Actuator Material | Brass, Chrome |
| Current Rating | 4A |
| Electrical Life | 25000Cycles |
| Illumination Type | Non-Illuminated |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Mount | Panel |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | M |
| Switch Function | On-On |
| Termination | PC Pin |
| Throw Configuration | DPDT |
| Voltage Rating (AC) | 125V |
| DC Rated Voltage | 30V |