NKK Switches M2022SS2W30 technical specifications.
| Actuator Length | 10.5mm |
| Actuator Material | Brass, Chrome |
| Actuator Type | Standard Round |
| Contact Material | Silver |
| Contact Plating | Silver |
| Depth | 36.74mm |
| Electrical Life | 25000Cycles |
| Illumination Type | Non-Illuminated, Illuminated |
| Lead Free | Contains Lead |
| Length | 13mm |
| Max Current Rating | 6A |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 250V |
| Max Voltage Rating (DC) | 30V |
| Mount | Through Hole |
| Packaging | Tray |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | M |
| Switch Function | On-On |
| Termination | PC Pin |
| Throw Configuration | DPDT |
| Voltage Rating (AC) | 125V |
| DC Rated Voltage | 30V |