NKK Switches M2023LL2W30 technical specifications.
| Actuator Length | 16.5mm |
| Actuator Material | Brass, Chrome |
| Actuator Type | LOCKING LEVER |
| Contact Material | Silver |
| Current Rating | 3A |
| Electrical Life | 25000Cycles |
| Illumination Type | Non-Illuminated |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | M |
| Switch Function | On-Off-On |
| Termination | PC Pin |
| Throw Configuration | DPDT |
| Voltage Rating (AC) | 125V |
| DC Rated Voltage | 30V |