The M2028SS2W30 is a DPDT toggle switch with a max current rating of 6A at 125VAC and a max AC voltage rating of 250V. It has a max DC voltage rating of 30V and an electrical life of 25,000 cycles. The switch features a small bat lever actuator style and PC pins termination style. It is designed for PC mount with bracket and operates within a temperature range of -30°C to 85°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
NKK Switches M2028SS2W30 technical specifications.
| Pole Throw Configuration | DPDT |
| Switch Configuration | (ON) OFF (ON) |
| Max Current Rating | 6@125VACA |
| Max AC Voltage Rating | 250V |
| Max DC Voltage Rating | 30V |
| Electrical Life | 25000Cycles |
| Actuator Style | Small Bat Lever |
| Termination Style | PC Pins |
| Mounting | PC Mount with Bracket |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |