NKK Switches M2B15BA5W30 technical specifications.
| Current Rating | 1A |
| Electrical Life | 25000Cycles |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Mechanical Life | 200000Cycles |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Series | M2 |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination | PC Pin |
| Throw Configuration | SPDT |
| Voltage Rating (AC) | 125V |
| DC Rated Voltage | 30V |