The M2T22TXW30-EE is a DPDT paddle rocker switch with a maximum current rating of 6 amps at 125VAC and a maximum AC voltage rating of 250V. It features a mechanical life of 50,000 cycles and an electrical life of 25,000 cycles. The switch is designed for bracket mount or through hole mounting and operates within a temperature range of -30°C to 85°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
NKK Switches M2T22TXW30-EE technical specifications.
| Switch Configuration | ON None ON |
| Pole Throw Configuration | DPDT |
| Actuator Style | Paddle |
| Max Current Rating | 6@125VACA |
| Max AC Voltage Rating | 250V |
| Max DC Voltage Rating | 30V |
| Electrical Life | 25000Cycles |
| Mechanical Life | 50000Cycles |
| Termination Style | PC Pins |
| Mounting | Bracket Mount/Through Hole |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |