The M2T22TXW30-FB is a DPDT rocker switch with a max current rating of 6A at 125VAC and a max AC voltage rating of 250V. It features a rockers actuator style and a bracket mount/through hole termination style. The switch has a mechanical life of 50,000 cycles and an electrical life of 25,000 cycles. It operates within a temperature range of -30°C to 85°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
NKK Switches M2T22TXW30-FB technical specifications.
| Switch Configuration | ON None ON |
| Pole Throw Configuration | DPDT |
| Actuator Style | Rocker |
| Max Current Rating | 6@125VACA |
| Max AC Voltage Rating | 250V |
| Max DC Voltage Rating | 30V |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |