NKK Switches UB225KKW015F-1JB technical specifications.
| Actuator Color | White |
| Actuator Length | 3mm |
| Actuator Material | Polycarbonate |
| Actuator Type | Square, Button |
| Package/Case | 125 |
| Contact Current Rating | 5A |
| Contact Material | Silver |
| Contact Plating | Silver |
| Current Rating | 5A |
| Depth | 19mm |
| Electrical Life | 10000Cycles |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Illumination Color | Green |
| Illumination Type | Illuminated, LED |
| Lead Free | Contains Lead |
| Length | 19mm |
| Max Current Rating | 5A |
| Max Operating Temperature | 50°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 250V |
| Max Voltage Rating (DC) | 30V |
| Mechanical Life | 1000000Cycles |
| Mount | Panel, Snap in |
| Orientation | Straight |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | UB2 |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination | Solder |
| Throw Configuration | DPDT |
| Voltage Rating (AC) | 125V |
| DC Rated Voltage | 30V |
| Width | 15mm |