The BAS40-04TR is a surface mount diode from NXP with a maximum operating temperature of 150°C and a minimum operating temperature of -65°C. It has a capacitance of 5pF and a current rating of 120mA. The diode is packaged in a lead-free SOT-23 package and is available on cut tape. It is rated for a maximum DC voltage of 40V.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
NXP BAS40-04TR technical specifications.
| Capacitance | 5pF |
| Package/Case | SOT-23 |
| Current Rating | 120mA |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Cut Tape |
| DC Rated Voltage | 40V |