The BZV90-C20,115 Zener diode from NXP features a maximum operating temperature range of -65°C to 150°C and a maximum power dissipation of 1.5W. It has a working voltage of 20V and a Zener voltage of 20V with a tolerance of 5%. The diode is packaged in a SC package with dimensions of 1.7mm height, 3.7mm width, and 6.7mm length. It is lead-free and RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
NXP BZV90-C20,115 technical specifications.
| Package/Case | SC |
| Height | 1.7mm |
| Impedance | 55R |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 6.7mm |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Power Dissipation | 1.5W |
| Max Reverse Current | 50nA |
| Max Reverse Leakage Current | 50nA |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Dissipation | 1.5W |
| RoHS Compliant | Yes |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Tolerance | 5% |
| Width | 3.7mm |
| Working Voltage | 20V |
| Zener Voltage | 20V |