NXP BZV90-C27,115 technical specifications.
| Package/Case | SC |
| Height | 1.7mm |
| Impedance | 80R |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 6.7mm |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Power Dissipation | 1.5W |
| Max Reverse Current | 50nA |
| Max Reverse Leakage Current | 50nA |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Dissipation | 1.5W |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Tolerance | 5% |
| Width | 3.7mm |
| Working Voltage | 27V |
| Zener Voltage | 26.95V |