The BZV90-C9V1,115 is a single zener diode with a working voltage of 9.1V and a zener voltage of 9.05V. It has a maximum power dissipation of 1.5W and an operating temperature range of -65°C to 150°C. The diode is packaged in a SC surface mount package and is lead free. It is RoHS compliant and has a tolerance of 5%.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
NXP BZV90-C9V1,115 technical specifications.
| Package/Case | SC |
| Contact Plating | Tin |
| ESD Protection | No |
| Impedance | 15R |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Power Dissipation | 1.5W |
| Max Reverse Current | 500nA |
| Max Reverse Leakage Current | 500nA |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Dissipation | 1.5W |
| RoHS Compliant | Yes |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Tolerance | 5% |
| Working Voltage | 9.1V |
| Zener Voltage | 9.05V |