
The PEMH10115 from NXP is a surface-mount NPN transistor with a maximum collector current of 100mA and a maximum operating temperature range of -65°C to 150°C. It features a breakdown voltage of 50V and a saturation voltage of 100mV. The transistor is packaged in a SOT-666 case with dimensions of 0.6mm height, 1.3mm width, and 1.7mm length. It is available in a single unit quantity with a cut tape packaging.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | SOT-666 |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 50V |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 100mV |
| Collector-emitter Voltage-Max | 100mV |
| Emitter Base Voltage (VEBO) | 10V |
| Height | 0.6mm |
| Length | 1.7mm |
| Max Breakdown Voltage | 50V |
| Max Collector Current | 100mA |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Power Dissipation | 300mW |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Cut Tape |
| Radiation Hardening | No |
| Width | 1.3mm |
| RoHS | Compliant |